UWAGA! TO JEST STRONA ARCHIWALNA ZGM w GŁOGOWIE. ABY PRZEJŚĆ NA AKTUALNĄ STRONĘ INTERNETOWĄ KLIKNIJ:

www.zgm.glogow.pl

Zakład Gospodarki Mieszkaniowej w Głogowie


 ZGM W GŁOGOWIE
Przykra rzeczywistość - dewastacje PDF Drukuj Email

ImageProblem wandalizmu jest zjawiskiem społecznym, który od wielu lat występuje na każdym głogowskim osiedlu. Nie omija on oczywiście osiedli i budynków, którymi administruje Zakład Gospodarki Mieszkaniowej. Najczęściej sprawcami wandalizmu są młodzi ludzie, chociaż nie jest to oczywiście regułą. Bardzo często młodzież i dzieci wychowując się w trudnych warunkach socjalnych pozostawieni sami sobie dużo czasu spędzają na ulicy, przesiadują pod blokami i na klatkach schodowych. W związku z dużą zależnością od grupy – poszukują autorytetów w środowisku rówieśniczym, łatwo chłonąc ideologie niezgodne z obowiązującymi normami społecznymi.

Często spotkaniom takim towarzyszy spożywanie alkoholu lub środków psychoaktywnych, co również ma wpływ na zachowanie. Jako administratora martwi nas fakt dewastacji budynków, szczególnie  gdy widzimy jak całkowicie wyremontowany budynek, po 3- 4 latach użytkowania ponownie wygląda jak 30 letnia rudera. Przykładem takiego skrajnego aktu wandalizmu, dokonanego w większości przez samych mieszkańców, jest budynek przy ul Obrońców Pokoju 26 oraz Merkurego 6 i 8 czy K. Sprawiedliwego 8. Takich przykładów moglibyśmy przytaczać więcej, bo powybijane szyby, odrapane klatki, schodowe, powyrywane oświetlenie, czy brakujące klamki czy oprawy oświetleniowe, to widok, który zobaczyć możemy w większości głogowskich bloków.

 

Najważniejszym jednak problemem jest to, co zrobić, aby w przyszłości zapobiegać temu zjawisku. Zwłaszcza, że za wszystkie szkody i tak zapłacą sami mieszkańcy. Chociaż zdajemy sobie sprawę, że całkowite zlikwidowanie wandalizmu nie będzie możliwe, musimy jednak zrobić wszystko, aby zjawisko to w jak największym stopniu ograniczyć.

 

Poniżej przedstawiamy wykaz robót wykonanych przez ZGM w celu usunięcia skutków dewastacji w latach poprzednich.

Roboty elektryczne
Dewastacje instalacji, lamp, wyłączników, kradzieże przewodów elektrycznych, lamp, żarówek, wyłączników, automatów schodowych, bezpieczników, itp.
Roboty szklarskie w budynkach
Dewastacje okien na klatkach schodowych i w pomieszczeniach użytku ogólnego, dewastacje drzwi, niszczenie i kradzieże zamków i klamek drzwiowych.
• Roboty stolarskie i ślusarskie na terenie osiedli
Niszczenie elementów drewnianych, metalowych i drewnianych ławek, urządzeń zabawowych, koszy na śmieci, ogrodzeń zieleni i piaskownic itp.
Roboty ślusarskie w budynkach
Dewastacje drzwi metalowych, drzwiczek i tablic licznikowych, samozamykaczy, zamków itp.
Naprawa drzwi wejściowych do budynków
Niszczone panele, uszczelki, klamki, samozamykacze, ograniczniki, elektromagnesy, wybite szyby itp.
Roboty ogólnobudowlane
Niszczona malatura klatek schodowych, napisy na portalach, zniszczone tynki, rozbierane ścianki działowe komórek piwnicznych, podpalane komórki, niszczone odcinki rynien i obróbek blacharskich.
Zieleń niska i wysoka
Dotyczy zieleni nowosadzonej, która została skradziona, zniszczona lub rozjeżdżona przez samochody.

Koszt usuwania skutków dewastacji wynosi corocznie ok. 80 000 zł.

 

Image

 

Image

 

Image

 

Image

 

Image

 

 

 
« poprzedni artykuł   następny artykuł »