UWAGA! TO JEST STRONA ARCHIWALNA ZGM w GŁOGOWIE. ABY PRZEJŚĆ NA AKTUALNĄ STRONĘ INTERNETOWĄ KLIKNIJ:

www.zgm.glogow.pl

Zakład Gospodarki Mieszkaniowej w Głogowie


 ZGM W GŁOGOWIE
Sposób na dobrą wentylację - nawiewniki okienne PDF Drukuj Email

ImageBiorąc pod uwagę coraz powszechniejszą wymianę stolarki okiennej, dostarczenie świeżego powietrza jest w tej chwili jednym z większych problemów w budownictwie mieszkaniowym.
Warunkiem prawidłowego działania większości systemów przewietrzania jest doprowadzenie do domu odpowiedniej ilości powietrza z zewnątrz. Dawniej, w budynkach wymiana powietrza odbywała się przez naturalne nieszczelności, a te przede wszystkim znajdowały się w oknach i ścianach. Wypaczone ramy okienne, brak uszczelek, popękane szyby - tą drogą nasze domy "oddychały". Kiedy pojawiły się szczelne i nowoczesne okna z PCV, aluminium, czy drewna w domach zrobiło się duszno.

 Zauważyli to mieszkańcy, a producenci okien zaczęli wprowadzać rozwiązania mające poprawić napływ powietrza do budynków. Zaczęto od usuwania fragmentów uszczelek oraz zmiany ich kształtu. Niestety, nie na wiele się to zdało. W sukurs przyszli producenci okuć. Dzięki odpowiedniej konstrukcji stało się możliwe kilkumilimetrowe rozszczelnienie skrzydeł okiennych - tzw. mikrowentylacja . Rozwiązanie to, zdecydowanie lepsze, niż psucie okien wycinaniem uszczelek, ma jedną zasadniczą wadę - jest całkowicie zależne od świadomej działalności mieszkańców. W praktyce wiele osób nie korzysta z tej możliwości, część z nich nawet nie wie, że ich nowe okna mają taką funkcję. I właśnie dlatego wymyślono nawiewniki okienne.

Jest to niewielkie, najczęściej nieskomplikowane urządzenie zapewniające odpowiednią wymianę powietrza w domu. W zależności od miejsca montażu, produkowane jest w dwóch odmianach: do ścian zewnętrznych i do okien .
Ze względu na sposób pracy nawiewniki dzielą się na modele o stałym i regulowanym przekroju. W pierwszych, przepływ powietrza nie zależy od zapotrzebowania systemu wentylacyjnego. Jedynym czynnikiem wpływającym na pracę urządzenia jest różnica ciśnień na zewnątrz i wewnątrz pomieszczenia. W nawiewnikach o przekroju regulowanym, urządzenia samoczynnie dostosowują intensywność nawiewu do chwilowego zapotrzebowania systemu wentylacyjnego.
Decydując się na nawiewniki, niewielkim kosztem (najprostsze modele to wydatek rzędu kilkudziesięciu złotych za sztukę) gwarantujemy odpowiednią wymianę powietrza w domu, a tym samym poprawiamy samopoczucie domowników i "kondycję" samego budynku.

Ich podstawowe zalety to:
-   zapewnienie świeżego powietrza;
- utrzymywanie odpowiedniej wilgotności w pomieszczeniach - zapobiega to rozwojowi pleśni i grzybów;
- modele o regulowanym przekroju pozwalają ograniczyć straty ciepła - maleją wydatki na ogrzewanie;
-   są praktycznie bezawaryjne;
-   ich obsługa jest bardzo prosta.
 
Wg przepisów normowych, poza określeniem objętości strumieni powietrza wentylacyjnego dla danego rodzaju pomieszczenia, w budynkach zamieszkania zbiorowego obowiązuje warunek, że w pokojach, sypialniach itp. na jedną osobę należy dostarczyć 20 m 3 /h powietrza, ale nie mniej niż 1 wymianę na godzinę. Powoduje to, że nie wolno już robić nawiewu w samej tylko kuchni, ponieważ świeże powietrze musi być dostarczane także do każdego z pokojów. Wymóg ten można spełnić, instalując nawiewniki w pokojach, a kratki w pomieszczeniach "brudnych". W ten sposób powietrze będzie przepływać najpierw przez pokój, a potem jeszcze (samo powietrze) przez kuchnię, łazienkę czy WC.
 
Cena nawiewników zależy od ich wielkości (wydajności) i zastosowanych rozwiązań konstrukcyjnych.

Orientacyjne ceny:
- okienny, o stałym przepływie - 30-100 zł/szt.
- okienny, sterowany ręcznie - 20-40 zł/szt.
- okienny, sterowany automatycznie - 100-220 zł/szt.
 
Przy wymianie stolarki okiennej obowiązuje zasada, że na 20 m2 powierzchni mieszkalnej powinien przypadać jeden nawiewnik zapewniający dopływ czystego powietrza w ilości 30 m3/h.

 
« poprzedni artykuł